Օսկարի 5-րդ մրցանակաբաշխություն

Վիքիպեդիայից՝ ազատ հանրագիտարանից
Jump to navigation Jump to search
«Օսկարի» {{{թիվ}}} մրցանակաբաշխությունը
Ամսաթիվ {{{ամսաթիվ}}}
Անցկացման վայրը {{{ամսաթիվ}}}{{{անցկացման վայրը}}}
Հեռուստալիք † N/A
Հաղորդավարող(ներ) {{{հաղորդավարողներ}}}
  Օսկար [[Օսկար ({{{հաջորդ}}} մրցանակաբաշխություն)|{{{հաջորդ}}} > ]]

Օսկարի 5-րդ մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել 1932 թվականի նոյեմբերի 18-ին Լոս-Անջելեսի «Ամբասադոր» հյուրանոցում: Առաջին անգամ շնորհվել են երեք մրցանակներ կարճամետրաժ ֆիլմերի համար՝ մուլտիպլիկացիոն, խաղային և գիտական հայտնի ֆիլմերի համար[1]։

Հաղթողներ և մրցանակակիրներ[խմբագրել | խմբագրել կոդը]

Այն կինոնկարների ցանկը, որոնք ստացել են մի քանի անվանակարգեր.

  • 4: «Չեմպիոն», «Էրոուսմիթ»
  • 3: «Բժիշկ Ջեկիլլը և պարոն Հայդը», «Վատ աղջիկը», «Շանհայի փորցագետը»
  • 2: «Գվարդիականը»

Այն կինոնկարների ցուցակը, որոնք ստացել են մի քանի մրցանակներ.

  • «Վատ աղջիկը», «Չեմպիոն»


Կատեգորիա Դափնեկիրներ և մրցանակակիրներ
Լավագույն ֆիլմեր Grand Hotel — Metro-Goldwyn-Mayer
One Hour with You — Paramount Publix
Bad Girl — Fox
Five Star Final — First National
The Smiling Lieutenant — Paramount Publix
The Champ — Metro-Goldwyn-Mayer
Shanghai Express — Paramount Publix
Arrowsmith — Samuel Goldwyn Productions
Լավագույն ռեժիսորական աշխատանք Ֆերնիկ Բորզեյգի — Bad Girl
Կինգ Վիադոր«Չեմպիոն»/The Champ
Իոզեֆ Ֆոն Շտամբերգ — Shanghai Express
Լավագույն տղամարդու դերը Ֆրեդրիկ Մրաչ— Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Ուոլես Բիրի — The Champ
Ալֆրեդ Լանտ — The Guardsman
Լավագույն կնոջ դեր Հելեն Հեյզ — The Sin of Madelon Claudet
Մարի Դրեցլեր — Emma
Լինն Ֆոնտեն —The Guardsman
Լավագույն ադապտացված սցենար Bad Girl — Էդվին Դջ. Բյորկ
Dr. Jekyll and Mr. Hyde — Սեմեյլ Հոֆերշտայն,Պերցի Հիտ
Arrowsmith — Սիդնի Հուարդ
Լավագույն սյուժե The Champ — Ֆրենցի Մարիոն
The Star Witness —Լյուսեն Հավբարդ
Lady and Gent — Գուովեր Ջոնս, Ուիլյամ Մակնատ
What Price Hollywood? — Ադելա Ջոնս,Ջենի մՈՐՖԻՆ
Լավագույն օպերատորական աշխատանք Shanghai Express —Լի Հարմս
Dr. Jekyll and Mr. Hyde — Կարլ Ստարս
Arrowsmith —Ռեյ Ջուն
Լավագույն նկարիչ-բեմադրողի աշխատանք Transatlantic — Հուդրոն Ուիլս
À nous la liberté —Լազեր Մերսոն
Arrowsmith — Ռիչարդ Դեյն
Լավագույն ձայն Paramount Publix Studio Sound Department
Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department
RKO Radio Studio Sound Department
Warner Bros. First National Studio Sound Department
Լավագույն խաղային կարճամետրաժ ֆիլմ «The Music Box» — Հել Ռոուչ
«The Loud Mouth» — Մակ Սենետ
«Scratch-As-Catch-Can» — RKO Radio
«Stout Hearts and Willing Hands» — RKO Radio [2]
Լավագույն խաղարկային նորարարական կարճամետրաժ ֆիլմ «Wrestling Swordfish» — Մակ Սենետ
«Screen Souvenirs» — Paramount Publix
«Swing High» — Metro-Goldwyn-Mayer
Լավագույն անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմ «Flowers and Trees» — Ուոլտ Դիսնեյ
«It's Got Me Again!» — Լեոն Շլեզինգեր
«Mickey’s Orphans» — Ուոլթ Դիսնեյ

Հատուկ պարգև[խմբագրել | խմբագրել կոդը]

Գիտական և տեխնիկակական նվաճումների համար պարգև[խմբագրել | խմբագրել կոդը]

Երկրորդ կարգի մրցանակ[խմբագրել | խմբագրել կոդը]

  • TECHNICOLOR Motion Picture Corp.

Երրորդ կարգի մրցանակ[խմբագրել | խմբագրել կոդը]

  • EASTMAN KODAK COMPANY

Ծանոթագրություններ[խմբագրել | խմբագրել կոդը]

  1. Миняев В. В., Зеленский О. Г. Оскар. — М.: Панорама, 1999. С.29-32
  2. Фильм был номинирован, но перед тем как завершилось финальное голосование, фильм был дисквалифицирован и заменён другой короткометражкой производства RKO Radio — Scratch-As-Catch-Can. Документов, объясняющих причину дисквалификации, не найдено.

Արտաքին հղումներ[խմբագրել | խմբագրել կոդը]