Մասնակից:Միքայել Հայրապետյան/Ավազարկղ32

Վիքիպեդիայից՝ ազատ հանրագիտարանից

Խոսե Իգլեսիաս Ֆերնանդես (իսպ.՝ José Iglesias Fernández;),մականունը՝ Խոսեիտո (իսպ.՝ Joseíto),իսպանացի ֆուտբոլիստ (աջ կիսապաշտպան) և մարզիչ:

Նա Լա Լիգայում խաղացել է 124 խաղ և խբել է 51 գոլ в течение 9 սեզոնների ընթացքում, ներկայացնելով Ռեալ Մադրիդի ֆուտբոլային ակումբը», որի հետ նա անց է կացրել 177 պաշտոնական խաղ և խբել է 77 գոլ, շահել է 10 խոշոր տիտղոս[1]:

Ակումբային կարիերա[խմբագրել | խմբագրել կոդը]

Խոսեիտոն ծնվել է Սամորեում, Կաստիլիա և Լեոն և խաղացել մի քանի ակումբներում, այդ թվում տեղի Սամարա ֆուտբոլային ակումբ, մինչև անցնելը րասինգ ֆուտբոլային ակումբ Ռասինգ Սանտանդեր 1949թվականին: Իր առաջին մրցաշրջանում նաօգնել է

родился в Саморе, Кастилия и Леон, и играл за несколько клубов из низших дивизионов, в том числе местный «Самора», до перехода в «Расинг Сантандер» в 1949 году. В своём первом сезоне он помог кантабрийцам выйти в Ла Лигу.

Летом 1951 года Хосеито перешёл в «Реал Мадрид» (через два года его путь повторил Франсиско Хенто), он оставался на «Сантьяго Бернабеу» в течение следующих восьми лет, пока не сыграл почти 200 официальных матчей. В 1955—1959 годах он выиграл четыре Кубка европейских чемпионов подряд, сыграв 11 матчей и забив шесть голов, однако, после прихода Раймона Копы он начал выходить на поле менее регулярно[2].

Хосеито ушёл со спорта в 1961 году в возрасте почти 35 лет после того, как провёл по сезону во втором дивизионе с «Леванте» и «Райо Вальекано». В последующие десятилетия он тренировал множество клубов из всех трёх основных дивизионов испанского футбола, будучи во главе «Валенсии» и «Гранады» (два раза) в высшей лиге.

  1. Real Madrid biography Արխիվացված 2013-12-12 Wayback Machine (Իսպաներեն)
  2. Քաղվածելու սխալ՝ Սխալ <ref> պիտակ՝ «BIO2» անվանումով ref-երը տեքստ չեն պարունակում: