Վիքիպեդիայից՝ ազատ հանրագիտարանից
Content added Content deleted
Պիտակներ՝ Խմբագրում բջջային սարքով Խմբագրում կայքի բջջային տարբերակից Advanced mobile edit
(47 intermediate revisions by 22 users not shown)
{{Վերջերս մահացած}}
'''Գեորգի Կարենի Կուտոյան''' (ծնվ. 30 սեպտեմբերի 1981թ., ք. Երևան), հայ իրավաբան, ՀՀ պետական գործիչ, ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն։
{{Անձ|պատկեր=Գեորգի Կուտոյան.jpg}}
*1997-2002թթ. - սովորել և գերազանցությամբ ավարտել է [[Ռոստովի պետական համալսարան]]ի իրավագիտության ֆակուլտետը:
*2002-2005թթ. - սովորել և ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի [[փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտ|փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտ]]ի ասպիրանտուրան։ Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու։
*2007թ. ավարտել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Թաֆթս համալսարանի [[Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոց]]ը:
*2002-2010թթ. - [[Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան]]ում, [[ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա|Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիա]]յում, [[Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիա]]յում զբաղվել է գիտամանկավարժական գործունեությամբ։
* 2002-2010 թթ. - [[Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան]]ում, [[ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա|Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայում]], [[Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիա]]յում զբաղվել է գիտամանկավարժական գործունեությամբ։
*2005-2006թթ. - [[ՀՀ դատախազություն|Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության]] գիտաուսումնական կենտրոնի գիտական աշխատող, այնուհետև՝ իրավական և կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի դատախազ։
*2006-2007թթ. - [[Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան]]ի ավագ խորհրդական։
*2008-2010թթ. - [[Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան]]ի աշխատակազմի գլխավոր իրավախորհրդատու։
*2010-2011թթ. - զբաղվել է փաստաբանական գործունեությամբ:
*2011թ. ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնական։
*2011-2014թթ. - Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդին առընթեր հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահ։
*2011թ. հուլիսի 14-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի իրավաբան անդամ՝ երեք տարի ժամկետով<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/535/ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի անդամներ նշանակելու և ՀՀ Նախագահի 2009 թվականի մարտի 17-ի ՆՀ-66-Ա հրամանագրում փոփոխություն կատարելու մասին]</ref>։
* 2011 թ. հուլիսի 14-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի իրավաբան անդամ՝ երեք տարի ժամկետով<ref>[https://www.president.am/hy/decrees/item/535 ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի անդամներ նշանակելու և ՀՀ Նախագահի 2009 թվականի մարտի 17-ի ՆՀ-66-Ա հրամանագրում փոփոխություն կատարելու մասին]</ref>։
*2013թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/947/Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին]</ref>։
* 2013 թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ<ref>[https://www.president.am/hy/decrees/item/947 Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին]</ref>։
*2016թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/Directives/item/2553/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՕԳՆԱԿԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնից<ref>[https://www.president.am/hy/Directives/item/2553 Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՕԳՆԱԿԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
*2016թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2557/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ<ref>[https://www.president.am/hy/decrees/item/2557 Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
*2016թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2569/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից<ref>[https://www.president.am/hy/decrees/item/2569 Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
*2016թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2570/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆՆ ԱՌԸՆԹԵՐ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏՆՕՐԵՆ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն<ref name=":0">{{Cite web|url=https://www.president.am/hy/decrees/item/4533|title=ՀՀ նախագահի հրամանագրերը - Փաստաթղթեր - Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ|website=նախագահ.հայ|accessdate=2018-05-10}}</ref>։
* 2018 թ. մայիսի 10-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնից<ref name=":0" />:
== Մահ ==
2020 թվականի հունվարի 17-ին [[Երևան]] քաղաքի Պարույր Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է Գեորգի Կուտոյանի դին՝ հրազենային վիրավորումով<ref>{{Cite web |url=https://www.azatutyun.am/a/30382887.html |title=Հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի դին}}</ref><ref>{{Cite web |url=https://news.am/arm/news/555062.html |title=Բնակարանում հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին պետ Գեորգի Կուտոյանի դին՝ հրազենային վնասվածքով (ֆոտո)}}</ref><ref>{{Cite web |url=https://hetq.am/hy/article/112198 |title=Հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին պետ Գեորգի Կուտոյանի դին՝ հրազենային վիրավորումով}}</ref>։
* Արդարադատության առաջին դասի խորհրդական։
* [[Մխիթար Գոշի մեդալ]]<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/865/Հայաստանի Հանրապետության մեդալներով պարգևատրելու մասին]</ref>։
* [[Մխիթար Գոշի մեդալ]]<ref>[https://www.president.am/hy/decrees/item/865 Հայաստանի Հանրապետության մեդալներով պարգևատրելու մասին]</ref>։
Ամուսնացած էր, ուներ մեկ որդի։ Տիրապետում էր ռուսերեն, անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներին։