* 1997-2002 թթ. - սովորել և գերազանցությամբ ավարտել է [[Ռոստովի պետական համալսարան]]ի իրավագիտության ֆակուլտետը։ |
* 2002-2005 թթ. - սովորել և ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի [[փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտ|փիլիսոփայության և իրավունքի |
* 2002-2005 թթ. - սովորել և ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի [[փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտ|փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի]] ասպիրանտուրան։ Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու։ |
* 2002-2010 թթ. - [[Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան]]ում, [[ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա|Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման |
* 2002-2010 թթ. - [[Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան]]ում, [[ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա|Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայում]], [[Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիա]]յում զբաղվել է գիտամանկավարժական գործունեությամբ։ |
* 2011 թ. հուլիսի 14-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի իրավաբան անդամ՝ երեք տարի ժամկետով<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/535/ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի անդամներ նշանակելու և ՀՀ Նախագահի 2009 թվականի մարտի 17-ի ՆՀ-66-Ա հրամանագրում փոփոխություն կատարելու մասին]</ref>։ |
* 2013 թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/947/Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին]</ref>։ |
* 2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/Directives/item/2553/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՕԳՆԱԿԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։ |
* 2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2557/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։ |
* 2016 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2569/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։ |
| Տող 23. | Տող 23. | ||
* [[Մխիթար Գոշի մեդալ]]<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/865/Հայաստանի Հանրապետության մեդալներով պարգևատրելու մասին]</ref>։ |