'''Գեորգի Կարենի Կուտոյան''' (ծնվ. 30 սեպտեմբերի 1981 թ., ք. Երևան), հայ իրավաբան, ՀՀ պետական գործիչ, ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն։
*1997-2002 թթ. - սովորել և գերազանցությամբ ավարտել է [[Ռոստովի պետական համալսարան]]ի իրավագիտության ֆակուլտետը։
*2002-2005 թթ. - սովորել և ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի [[փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտ|փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտ]]ի ասպիրանտուրան։ Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու։
* 2002-2005 թթ. - սովորել և ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի [[փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտ|փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտ]]ի ասպիրանտուրան։ Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու։
*2007 թ. ավարտել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների [[Թաֆթս համալսարան]]ի [[Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոց]]ը:
*2002-2010 թթ. - [[Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան]]ում, [[ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա|Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիա]]յում, [[Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիա]]յում զբաղվել է գիտամանկավարժական գործունեությամբ։
* 2002-2010 թթ. - [[Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան]]ում, [[ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա|Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիա]]յում, [[Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիա]]յում զբաղվել է գիտամանկավարժական գործունեությամբ։
*2005-2006 թթ. - [[ՀՀ դատախազություն|Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության]] գիտաուսումնական կենտրոնի գիտական աշխատող, այնուհետև՝ իրավական և կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի դատախազ։
* 2005-2006 թթ. - [[ՀՀ դատախազություն|Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության]] գիտաուսումնական կենտրոնի գիտական աշխատող, այնուհետև՝ իրավական և կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի դատախազ։
*2006-2007 թթ. - [[Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան]]ի ավագ խորհրդական։
* 2006-2007 թթ. - [[Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան]]ի ավագ խորհրդական։
*2008-2010 թթ. - [[Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան]]ի աշխատակազմի գլխավոր իրավախորհրդատու։
* 2008-2010 թթ. - [[Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան]]ի աշխատակազմի գլխավոր իրավախորհրդատու։
*2010-2011 թթ. - զբաղվել է փաստաբանական գործունեությամբ։
* 2010-2011 թթ. - զբաղվել է փաստաբանական գործունեությամբ։
*2011 թ. ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնական։
* 2011 թ. ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնական։
*2011-2014 թթ. - Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդին առընթեր հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահ։
* 2011-2014 թթ. - Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդին առընթեր հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահ։
*2011 թ. հուլիսի 14-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի իրավաբան անդամ՝ երեք տարի ժամկետով<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/535/ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի անդամներ նշանակելու և ՀՀ Նախագահի 2009 թվականի մարտի 17-ի ՆՀ-66-Ա հրամանագրում փոփոխություն կատարելու մասին]</ref>։
* 2011 թ. հուլիսի 14-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի իրավաբան անդամ՝ երեք տարի ժամկետով<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/535/ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի անդամներ նշանակելու և ՀՀ Նախագահի 2009 թվականի մարտի 17-ի ՆՀ-66-Ա հրամանագրում փոփոխություն կատարելու մասին]</ref>։
*2013 թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/947/Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին]</ref>։
* 2013 թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/947/Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին]</ref>։
*2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/Directives/item/2553/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՕԳՆԱԿԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/Directives/item/2553/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՕԳՆԱԿԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
*2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2557/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2557/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
*2016 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2569/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2569/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԻ ՏԵՂԱԿԱԼԻ ՊԱՇՏՈՆԻՑ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
*2016 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2570/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆՆ ԱՌԸՆԹԵՐ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏՆՕՐԵՆ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
* 2016 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն<ref>[http://www.president.am/hy/decrees/item/2570/Գ. ԿՈՒՏՈՅԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆՆ ԱՌԸՆԹԵՐ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏՆՕՐԵՆ ՆՇԱՆԱԿԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ]</ref>։
== Պարգևներ և կոչումներ ==
Տող 37. Տող 38.